Rekolekcje z postem wg św. Hildegardy w Warszawie – lipiec 2018
Dodano: 03 kwi 2018 Hildegarda.pl
REKOLEKCJE Z POSTEM według św. Hildegardy
w Centrum Promocji Zdrowia przy Instytucie Rehabilitacji im. św. Hildegardy Falenty
Instytut jest certyfikowanym podmiotem leczniczym położonym na terenie Rezerwatu Stawy Raszyńskie. Posiada własną Kaplicę Św. Hildegardy z obecnym Najświętszym Sakramentem. Jest nowoczesnym obiektem bez barier architektonicznych.
Dieta postna, nauka o zdrowiu i harmonii życia według św. Hildegardy, codzienna modlitwa i medytacja – to elementy programu realizowanego od wielu lat i gromadzącego coraz więcej zwolenników powrotu do harmonii. Post wg św. Hildegardy służy leczeniu zarówno duszy, jak i ciała. Właściwie przeprowadzony w sposób łagodny i bezpieczny oczyszcza ciało i duszę przy zachowaniu pełnej witalności, dobrego samopoczucia i nastroju bez odczucia głodu. Uczestnicy zostają wprowadzeni w post, przeprowadzeni i wyprowadzeni z postu.
PROWADZĄCY
dr Alfreda Walkowska – doktor nauk teologicznych; tytuł naukowy otrzymała na podstawie dysertacji o św. Hildegardzie przedstawionej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu; twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy; wydawca, tłumaczka i konsultantka książek o Hildegardzie, pierwsza praktykująca terapeutka medycyny Hildegardy w Polsce; inicjatorka i prezes pierwszego polskiego Stowarzyszenia „Centrum św. Hildegardy w Polsce”. Od 1992 roku popularyzuje w naszym kraju i za granicą wiedzę o św. Hildegardzie z Bingen.
ks. dr Marcin Wiśniewski – doktor teologii dogmatycznej, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, przez 7 lat pełniący posługę egzorcysty diecezjalnego, duszpasterz Domu Rekolekcyjnego św. Jana Pawła II pod Górą Krzyża Jubileuszowego. Od wielu lat fascynuje się duchowością ojców pustyni, monastycyzmem, duchowością chrześcijańskiego Wschodu oraz ikoną.
ADRESACI
W rekolekcjach mogą wziąć udział wszyscy dorośli, którym nie przeszkadza choroba i pragną doświadczyć duchowej jedności modlitwy i postu. Przeciwwskazania do podjęcia postu wg Hildegardy to: nerwice, choroby psychiczne, ostre infekcje, wyniszczenie organizmu spowodowane chorobą nowotworową, gruźlica, ogólny bardzo zły stan zdrowia, a także melancholia, pycha, brak umiaru, niestałość i Weltschmerz.
Na czym polega i jak przebiega post?
Post przebiega według sprawdzonych reguł św. Hildegardy:
- dieta postna — podstawę tworzy orkisz, wywary warzywne, owocowe, herbaty ziołowe, napoje, przyprawy wg receptur św. Hildegardy;
- wykłady codzienne z zakresu nauki św. Hildegardy z Bingen;
- poszukiwanie harmonii ducha — codzienna Msza św., medytacja, refleksje o życiu chrześcijańskim, możliwość spowiedzi św.;
- spacery na świeżym powietrzu po Rezerwacie Stawy Raszyńskie;
- wskazana rezygnacja z alkoholu, nikotyny, kawy prawdziwej, leków, których zażywanie nie jest konieczne.
Jak należy przygotować się do postu?
- Należy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu (jeśli jest taka potrzeba) i poprosić o opinię na temat zdolności do podjęcia postu;
- Powiadomić organizatorów o chorobach przewlekłych i zabrać ze sobą wystarczającą
ilość leków zalecanych przez lekarza; - Warto zastosować 2/3-dniową dietę wprowadzającą — dużo jabłek, najlepiej pieczonych lub gotowanych, orkisz, ograniczyć białko zwierzęce;
- Zabrać ze sobą: strój sportowy, wygodne obuwie, kijki do nordic walking; notes, długopis; termofor, duży kubek do picia i parzenia ziół lub termos.
Każda seria rekolekcyjna ma inny temat duchowych refleksji. Uczestnicy rekolekcji są zapraszani do udziału w modlitwie liturgicznej, do indywidualnej medytacji, wprowadzani w osobiste czytanie Pisma Świętego. Każdy uczestnik ma możliwość indywidualnej rozmowy z kapłanem.
DODATKOWE AKTYWNOŚCI I ATRAKCJE
- Pakiet powitalny rehabilitacyjny:
– ocena masy ciała (poszerzone BMI),
– konsultacja rehabilitanta,
– codzienne zajęcia rehabilitacji grupowej. - Integracyjna kolacja powitalna według zasad żywienia św. Hildegardy
- Spotkanie przy lampce gaszonego wina
- Uroczysty obiad na zakończenie pobytu
Dodatkowe usługi płatne indywidualnie z 10% rabatem:
- Rehabilitacja indywidualna z fizjoterapeutą;
- Zabiegi fizykalne:
– Pole magnetyczne stałej i niskiej częstotliwości,
– Krioterapia miejscowa ciekłym azotem,
– Prądy galwanizacja, Prądy: TENS, KOTZA, TRABERTA, interferencyjne, jonoforeza, Elektrostymulacja mięśni, Elektrostymulacja funkcjonalna (FES),
– Laseroterapia punktowa, Ultradźwięki, Fonoforeza, Fala uderzeniowa. - Masaż relaksacyjny i leczniczy;
- Nordic walking z instruktorem po Rezerwacie Stawy Raszyńskie;
- Dodatkowy nocleg lub posiłek przed przyjazdem wg rezerwacji.
Instytut Rehabilitacji im. św. Hildegardy jest certyfikowanym podmiotem leczniczym. Istnieje możliwość wykonania diagnostyki morfologii, USG, EKG, konsultacji lekarskich.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
TERMIN
01.07.2018 – 07.07.2018
ROZPOCZĘCIE godz. 17:00
ZAKOŃCZENIE godz. 14:00
Rezerwacji można dokonać poprzez telefon lub mail na podany kontakt:
603 605 608
p.rogalski@centrumfalenty.pl
Uczestnicy warsztatów przy zameldowaniu otrzymują Pakiet rehabilitacyjny o wartości 250 zł, na podstawie którego można otrzymać 10% rabatu na indywidualne zabiegi rehabilitacyjne oraz 5% rabatu przy dokonywaniu zakupów w sklepie i księgarni.
INFORMACJE DLA OSÓB CHCĄCYCH WZIĄĆ UDZIAŁ W POSTACH WEDŁUG ŚW. HILDEGARDY:
- Rezerwacji można dokonać poprzez telefon lub mail na podany kontakt.
- Potwierdzeniem rezerwacji miejsca na liście uczestników rekolekcji jest wpłata zaliczki w wys. 500 zł na konto 76 8015 0004 0072 4456 2070 0001 (tytułem: imię i nazwisko uczestnika, rekolekcje, data pobytu) w terminie do 7 dni od daty rezerwacji.
- W przypadku rezygnacji z udziału w rekolekcjach/warsztatach w terminie krótszym niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem zaliczka nie podlega zwrotowi.
- W przypadku losowej konieczności skrócenia pobytu prosimy o indywidualny kontakt.
- W przypadku braku odpowiedniej ilości zgłoszeń na dane rekolekcje/warsztaty zastrzegamy sobie prawo do odwołania ich, o czym powiadomimy do 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia.
- W takiej sytuacji dokonamy zwrotu wpłaconych zaliczek.
- Opłatę za pobyt indywidualny można regulować przelewem, gotówką przy zameldowaniu lub kartą płatniczą.