„PORADY KULINARNE”
Radio Maryja: Dr Alfreda Walkowska w audycji „Porady kulinarne”
Dr Alfreda Walkowska gości w audycji „Porady kulinarne” Radia Maryja co czwartą środę miesiąca o godz. 10.30. Opowiada w niej o św. Hildegardzie, jej poradach, recepturach i propozycji na zdrowe życie.
Niedawno na antenie: 27 listopada dr Alfreda Walkowska podała przepis na „Tort orkiszowy wiśniowo-czekoladowy”, „Jesienną zupę dyniową z kasztanami jadalnymi”, oraz „Tatarak”. Przepisy dostępne są na naszym blogu. Najbliższa audycja w środę 22 stycznia 2025. Zapraszamy!
Na podstawie cyklicznych audycji Porad kulinarnych na antenie Radia Maryja z udziałem dr Alfredy Walkowskiej powstała pełna przepisów i wskazówek kulinarnych książka. Treści w całości zgodne są z medycyną św. Hildegardy oraz programem zdrowia opracowanym w oparciu o jej dzieła.
Między Ziemią a Niebem
W niedzielę 24 września 2023 roku gośćmi programu TVP „Między Ziemią a Niebem” były m.in. dr Alfreda Walkowska i jej córka Katarzyna Walkowska, zaproszone, by przybliżyć widzom postać i dzieło św. Hildegardy z Bingen. Odcinek, którego emisja przypadła na 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy i który poświęcony był właśnie temu tematowi, urozmaicił kącik kulinarny, w którym zaprezentowane zostały w skrócie główne założenia Hildegardowej nauki o zdrowiu. Dr Walkowska z córką przedstawiły propozycję hildegardowych potraw neutralizujących negatywne skutki codziennego stresu i wpływających kojąco na samopoczucie: doskonale znane wszystkim zwolennikom medycyny św. Hildegardy – ciasteczka radości i napój pietruszkowy.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia całego programu tu:
17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen
Na stronie Onet 17 września 2023 roku pojawił się artykuł: 17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych. Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 r. na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta. (…)
W Legnicy działa Polskie Centrum św. Hildegardy, założone przez Alfredę Walkowską, absolwentkę Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Centrum stawia sobie za zadanie propagowanie nie tylko kultu świętej, ale także wypracowanej przez nią medycyny, opartej na powrocie do natury. System leczenia Świętej znajduje praktyczne zastosowanie poprzez przywracanie harmonii ciała i ducha przy użyciu w pełni naturalnych, autentycznych metod średniowiecznej wizjonerki.
Dr Walkowska od ponad 30 lat popularyzuje w naszym kraju i za granicą wiedzę o św. Hildegardzie z Bingen. Jest dyrektorem studium św. Hildegardy Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, na Katedrze Nowej Ewangelizacji. Od 2007 r. jest związana z Benedyktyńskim Instytutem Kultury w Tyńcu poprzez zainicjowanie i prowadzenie warsztatów oraz rekolekcji z postem według św. Hildegardy.
Dr. Walkowska dała początek fali ogromnego zainteresowania Świętą znad Renu w Polsce swoją książką „Powrót do harmonii”. Była to pierwsza polska prezentacja programu zdrowia według św. Hildegardy. Dużym za interesowaniem cieszą się sklepy w Legnicy i Krakowie z „najpopularniejszymi produktami hildegardowymi”, prowadzące również sprzedaż internetową.
Senior w Eterze: Dr Alfreda Walkowska i św. Hildegarda z Bingen
W serwisie YouTube na kanale Senior w Eterze czytamy: „Szczególnie wyczekiwanym prelegentem była dr Alfreda Walkowska. Twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy, wydawca, tłumaczka i konsultantka książek o Hildegardzie (…) zwracała uwagę na praktyczne wcielanie w życie seniorów zasady związanej z przywracaniem harmonii ciała i ducha, przy użyciu w pełni naturalnych, autentycznych metod średniowiecznej wizjonerki z Bingen, którą do godności doktora Kościoła wyniósł papież Benedykt XVI”.
Newsweek, Kierunek Południe: Odkryj geniusz św. Hildegardy
Dr Alfreda Walkowska od trzech dekad zgłębia tajniki nauk średniowiecznej mistyczki nie tylko teoretycznie, ale też wykorzystując w praktyce naturalne sposoby odzyskiwania i utrzymywania zdrowia opisane przez Hildegardę. W oparciu o zdobywaną od lat specjalistyczną wiedzę oraz znajomość światowego rynku produktów hildegardowych dr Alfreda Walkowska stworzyła własną markę wysokiej jakości produktów. W oparciu o nią kształtuje również ofertę naszych sklepów: internetowego oraz stacjonarnych w Legnicy i Krakowie…
Artykuł pojawił się w „Newsweek”, wydanie specjalne, promocja regionu „Kierunek Południe” nr 2/19, emisja 30 września 2019 roku.
TVP Info: Moda na klasztor. Reporter „Wiadomości” spędził dzień wśród benedyktynów
TVP Info podaje: „Klasztory coraz szerzej otwierają podwoje, czekając nie tylko na zakonników. Świeckich kuszą takimi atrakcjami, jak tygodniowe rekolekcje z postem Daniela albo dietą świętej Hildegardy. Chętnych nie brakuje i klasztory przeżywają prawdziwe oblężenie. Jak wygląda życie w opactwie benedyktynów w Tyńcu sprawdził Adam Feder, reporter Wiadomości TVP1”.
Dzień dobry TVN: Benedyktyni kuszą… postem
W programie „Dzień dobry TVN” Marcin Prokop zachęca na wycieczkę po „duchowym hipermarkecie”, a na ich portalu czytamy zapowiedź: „Organizowane przez zakonników rekolekcje z dietą św. Hildegardy czy postem Daniela cieszą się sporym powodzeniem, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Jak wyglądają takie rekolekcje w Klasztorze Ojców Benedyktynów w Tyńcu? Na czym polega dieta św. Hildegardy? Do Tyńca zabrał nas dziennikarz Dzień Dobry TVN (ojciec) Mateusz Hładki”.
TVP3 Kraków: Rekolekcje odchudzające
W TVP3 Kraków, w programie informacyjnym „Kronika” pojawił się materiał reporterski o rekolekcjach u zakonników, które oczyszczają ciało i duszę. W „Kronice” słyszymy: „Post – dosłownie – można przeżyć w klasztorze. Furorę robią rekolekcje odchudzające, na które wolnych miejsc nie ma już od miesiąca. Benedyktyni z Tyńca proponują tydzień z orkiszową dietą świętej Hildegardy. Rekolekcje nie tylko pomagają zrzucić zbędne kilogramy, ale też oczyścić duszę. Franciszkanie natomiast na czas Wielkiego Postu przygotowali rekolekcje w internecie”.
Dr Alfreda Walkowska o serii książek „Święta Hildegarda leczy” wydawnictwa AA
Dr Alfreda Walkowska poleca książki z serii „Święta Hildegarda leczy”. Książki są do nabycia w naszym sklepie firmowym wraz z produktami św. Hildegardy w pełnym asortymencie, który znajduje się na ul. Karmelickiej 21/17C w Krakowie oraz przy Łowickiej 27/1 w Legnicy, a także w naszym sklepie internetowym. Są również dostępne w księgarni internetowej Wydawnictwa AA www.religijna.pl oraz w księgarni stacjonarnej w Krakowie przy ul. Retoryka 4.
TV Trwam: Reportaż. Harmonia życia
Relacja z Międzynarodowego Kongresu św. Hildegardy, który odbył się w Legnicy w dniach 25 – 27.09.2015. Polskie Centrum św. Hildegardy ® dr Alfreda Walkowska wraz ze stowarzyszeniem Centrum św. Hildegardy w Polsce ® było organizatorem kongresu poświęconego dorobkowi myśli świętej z Bingen oraz jego praktycznemu zastosowaniu we współczesnym świecie. Gościem specjalnym kongresu była siostra Hiltrud Gutjahr z Bingen, która przybliżyła uczestnikom spotkania akcentowane przez św. Hildegardę miejsce, jakie człowiek zajmuje w świecie i rolę, jaką świat spełnia wobec człowieka.
Portal tuLegnica: Kuchnia św. Hildegardy zapisana w książce
Na portalu tuLegnica czytamy: „Ponad 180 przepisów kuchni polskiej wzbogaconych o wiedzę św. Hildegardy znaleźć można w książce Alfredy Walkowskiej, którą stworzyła wraz ze swoimi córkami. Dieta orkiszowa, na której opiera się ta kuchnia zawiera w sobie nie tylko szczyptę smaku, ale i zdrowia”. Znajduje się tam także nagranie do materiału o „Hildegardowej kuchni polskiej”, który ukazał się w serwisie telewizyjnym Informacje TV Dami.
TV Regionalna: LEGNICA. Orkisz eliksirem szczęścia?
TV Regionalna przedstawia: „O orkiszu wiedzą niemal wszystko, a swoją wiedzę chcą przekazać innym. Mowa o Alfredzie Walkowskiej – szefowej Polskiego Centrum św. Hildegardy w Legnicy oraz jej córkach. Na rynku wydawniczym ukazała się nowa książka pań „Hildegardowa kuchnia polska”, a w niej przepisy na tradycyjne polskie potrawy, ale zmodyfikowane zgodnie z zaleceniami średniowiecznej świętej”.
Nasz Dziennik: Radość życia
„Poznając św. Hildegardę byłam zachwycona i zadziwiona potęgą jej wiedzy. Zupełnie nie czułam się kompetentna, by profesjonalnie zajmować się tym wielkim dziełem i by podjąć się wprowadzania zasad św. Hildegardy w życie współczesnego człowieka. Jednak wszędzie i wszystkim opowiadałam o niej i jej radach dotyczących zdrowia” – mówi o sobie Alfreda Walkowska w wywiadzie z Markiem Zygmuntem dla „Naszego Dziennika”. Rozmowę opublikowano 4 lutego 2021 roku.
Opoka.org.pl: Z Hildegardą na co dzień
Dziennikarka Arleta Wencwel w artykule „Z Hildegardą na co dzień” pisze o Alfredzie Walkowskiej: „Doktor Alfreda Walkowska, piękna, szczęśliwa kobieta, żona, matka, miała dobrą pracę w renomowanym szpitalu. Można powiedzieć, że jej życie przypominało bajkę. Jednak któregoś dnia okazało się, że jest ciężko chora. Miała dostęp do świetnych specjalistów, była przecież pielęgniarką, ale lekarze okazali się bezsilni. Żadna ze znanych metod leczenia nie przynosiła efektów”.
Legnica.gosc.pl: Święta pełna smaków
Dziennikarz Jędrzej Rams w artykule „Święta pełna smaków” pisze: „W Legnicy powstała pierwsza hildegardowa książka kulinarna o polskiej kuchni. Staraniem trzech pań Walkowskich – Alfredy i jej dwóch córek: Lidii oraz Katarzyny ukazała się właśnie książka kulinarna „Hildegardowa kuchnia polska”. Znajdziemy w niej prawie 180 przepisów na dania z naszej rodzimej kuchni, które zostały zmienione w ramach filozofii żywienia św. Hildegardy z Bingen”.
Gosc.pl: Świat według Hildegardy
Na portalu Gosc.pl znajdziemy artykuł o IV Kongresie św. Hildegardy, który odbywa się w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu pod hasłem: „Hildegarda z Bingen – zwycięstwa kobiecej świętości”. Wśród prelegentów znalazł się m.in. dr Wighard Strehlow, który mówił o psychicznym i fizycznym uzdrowieniu, które może się dokonać dzięki Bożej pomocy, czy dr Małgorzata Kowalewska, która podczas swojego wykładu tłumaczyła, czym w rozumieniu świętej jest recta mensura, czyli właściwa miara.
Nasz Dziennik: Tylko czysty orkisz leczy
„Z dr Alfredą Walkowską, teologiem, znawcą dzieła św. Hildegardy, współpracownikiem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, twórcą Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy, autorką licznych artykułów, książek, mamą dwóch dorosłych córek, rozmawia Anna Zalech” – czytamy w „Naszym Dzienniku”. W wywiadzie m.in. o orkiszu, jego pochodzeniu, właściwościach i wykorzystaniu w diecie św. Hildegardy.
Portal wiara.pl: Kosmologia na talerzu
Jędrzej Rams w wywiadzie z dr Alfredą Walkowską pt. „Kosmologia na talerzu” pyta ją o powód braku kolejnego kongresu oraz o to, czy zdarza się, że ktoś szuka uzdrowienia ciała u Hildegardy, a poznawszy świętą, znajduje duchowość. Dziennikarz rozmawia z prezes Polskiego Centrum św. Hildegardy także o jej zachwycie nad świętą i o tym, co św. Hildegarda daje nam każdego dnia.
Gazeta Wrocławska: Święta mniszka uratowała życie legniczance
„Najpierw prawie nieznana w Polsce święta Hildegarda z Bingen uratowała życie legniczance. Teraz Alfreda Walkowska opowiada ludziom o średniowiecznej zakonnicy, którą Benedykt XVI ogłosił Doktorem Kościoła, i pomaga im wrócić do zdrowia, dzięki metodom opracowanym przez niemiecką benedyktynkę ponad 800 lat temu.” – pisze w artykule „Święta mniszka uratowała życie legniczance. Oto historia niezwykłej przyjaźni” Agata Grzelińska, dziennikarka Gazety Wrocławskiej.
Gość Legnicki: Średniowieczny „wirus” ciągle uzdrawia
Dziennikarz Roman Tomczak pisze o I Kongresie św. Hildegardy w Legnicy: „To było spotkanie tych, którzy o świętej mniszce z Bingen usłyszeli niedawno, i tych, którzy od wielu lat idą przez życie z Hildegardą za rękę”.
Cała Ty: Widziane z bliska, Wyzdrowiałam dzięki świętej Hildegardzie
Alfreda Walkowska, zachwycona naukami świętej Hildegardy z Bingen, sprowadziła do Polski uzdrawiający orkisz. Pani Alfreda Walkowska z Legnicy, piękna i elegancka kobieta w średnim wieku, wygląda kwitnąco. Na jej twarzy nie widać cienia zmęczenia, mimo że jest bardzo zapracowana. Wychowuje dwie córki, zajmuje się prowadzeniem firmy, pisze pracę doktorską, jeździ po całej Polsce z wykładami, kilkanaście razy w roku prowadzi turnusy z wykorzystaniem diety orkiszowej, pisze i recenzuje książki, a do tego jeszcze znajduje czas dla każdego, kto potrzebuje pomocy. Skąd ma na to wszystko siłę? Odpowiedź w pierwszej chwili może wydawać się zaskakująca. – Stosuję złote reguły życia świętej Hildegardy – uśmiecha się. Medycyna była bezsilna. Pani Alfreda nie odkryłaby niemieckiej świętej mniszki, gdyby nie zachorowała…
Artykuł pojawił się w „Cała Ty”, nr 1/2014, styczeń.
Gość Niedzielny: Na początku był orkisz
Roman Tomczak, dziennikarz „Gościa Niedzielnego” w artykule „Na początku był orkisz” pisze: „Przed miesiącem Benedykt XVI oficjalnie kanonizował św. Hildegardę z Bingen, średniowieczną mistyczkę i uzdrowicielkę. Zapowiedział także, że w październiku ogłosi ją doktorem Kościoła. – Może nareszcie świat pozna bliżej tę niezwykłą postać – mówi Alfreda Walkowska, która w Legnicy założyła jedyne w Polsce Centrum św. Hildegardy”.
Konkrety: Ciasteczka świętej Hildegardy
„Tu, w kraju, nikt nie miał pojęcia o uprawie orkiszu. Wskazówki otrzymałam dopiero z ministerstwa rolnictwa RFN” – mówi Alfreda Walkowska w artykule sprzed 20 lat! „Ciasteczka świętej Hildegardy” to tytuł artykułu z tygodnika regionalnego „Konkrety” z 25 września 2003 roku, w którym dziennikarka Maria Kuncaitis przedstawia początki naszej działalności. Tygodnik – z przerwami – ukazywał się na rynku od 1972 roku do grudnia 2016 roku.