Babka płesznik

Dodano: 24 sie 2022

„Płesznik jest z natury zimny, zaś w tym chłodzie ma słodką domieszkę. Kto ugotuje go w winie i będzie pić ten gorący napój, od tego odstąpią silne gorączki.

Przygnębienie
Dzięki swojej słodkiej domieszce płesznik rozwesela przygnębionego człowieka, zaś za sprawą swego chłodu, jak również mieszanki, ułatwia mózgowi powrót do zdrowia i wzmacnia go.”

św. Hildegarda z Bingen „Physica”

 

SPOSOBY ZASTOSOWANIA:

Nie należy zażywać płesznika razem z lekami. Jak każdy surowiec śluzowy może zmniejszyć ich wchłanianie dlatego należy zachować co najmniej godzinny odstęp czasowy.

Płesznik (w ilości 1-3 łyżeczek na dobę) należy przyjmować z płynem ale oczywiście nie bez znaczenia jest jego rodzaj. Najlepszym rozwiązaniem wcale nie jest zimna woda ale np. tak lubiana przez jelita herbatka koperkowa. Można go dosypywać do potraw np. porannej orkiszowianki (pamiętając o dodatkowym płynie) a jeszcze innym sposobem na jego zastosowanie jest 


Babka płesznik na winie

Składniki:

  • 3 łyżki nasion babki płesznik (łac. Plantago psyllium)
  • 1 l wina

Przygotowanie:

Wino z nasionami babki płesznik doprowadzić do wrzenia. Gotować 3–5 minut, przefiltrować. Przelać do butelki.

Wino z płesznikiem pić 3 razy dziennie po 20 ml przed jedzeniem.

Wino z nasionami babki płesznik wspomaga leczenie dolegliwości na tle alergicznym, atopowego zapalenia skóry, zapalenia błony śluzowej żołądka i jelit, depresji.

Fragment z książki „Hildegardowa kuchnia polska” autorstwa Alfredy Walkowskiej, Katarzyny i Lidii Walkowskich.