Szałwia

Dodano: 24 lip 2024 Alfreda Walkowska

1.63 Szałwia (selba, salvia) 
Szałwia jest z natury ciepła i sucha. Dobrze rozwija się raczej pod wpływem ciepła słońca niż wilgoci ziemi oraz przynosi pożytek w przypadku leczenia chorych soków, ponieważ jest sucha.

Złe soki
Spożywanie jej zarówno w formie surowej, jak i ugotowanej jest dobre dla tego, kogo dręczą szkodliwe soki, ponieważ szałwia je zwalcza. Weź zatem szałwię, sproszkuj ją i jedz ten proszek z chlebem, a zmniejszy on w tobie nadmiar złych soków.

Zapach z ust
Kto cierpi z powodu smrodu pochodzącego z jakiejś brudnej rze­czy, powinien włożyć szałwię do nosa, a ta mu pomoże. Również w sytuacji, gdy w kimś przelewa się nadmiar szkodliwych soków i flegmy lub jeśli ktoś ma cuchnący oddech, powinien ugotować szałwię w winie, odcedzić przez ściereczkę i często pić, a złe soki i flegma zostaną w nim opanowane.

„Artretyzm”
Jeśli ktoś chory jest nieco połamany przez artretyzm, wówczas powinien ugotować szałwię w wodzie, jak powiedziano, a soki i flegma ulegną w nim zmniejszeniu. Bowiem gdyby temu czło­wiekowi podano [szałwię] z winem, wtedy to wino sprawiłoby, że znajdujące się w nim paraliżujące soki przekroczyłyby swoją miarę.

Brak apetytu
Kto czuje niechęć do jedzenia, niech weźmie szałwię, mniej trybuli i trochę czosnku, rozetrze wszystko w occie, przyrządzi w ten sposób aromatyczny sos i zanurza w nim potrawy, które chce zjeść, a znów odzyska apetyt.

Ból głowy
Jeśli potrawa, która zawiera zgniły sok, przysparza człowiekowi bólu głowy, powinien on wziąć jednakowe ilości szałwii, oregano i kopru włoskiego, zaś szanty więcej niż wszystkich tych skład­ników [razem], do papki niech hojnie doda utartego masła (a jeśli go nie ma, winien użyć tłuszczu) i przygotuje z tego maść, posmaruje nią głowę, a poczuje się lepiej.
Ból w boku
Jeśli zły dym rozciąga się od żołądka w kierunku boków i sprawia tam człowiekowi ból (…)
Nietrzymanie moczu

Jeśli ktoś z powodu chłodu żołądka nie może utrzymać moczu, powinien ugotować szałwię w wodzie, odcedzić przez ściereczkę i często pić ten ciepły napój, a wyzdrowieje.

św. Hildegarda z Bingen

Szałwia lekarska  (Salvia officinalis L.)
Stosowanie:
Intensywny zapach z ust: zwyrodnienie śluzowe spowodowane zanieczyszczeniem środowiska, niewłaściwa dieta, choroby infekcyjne, nadmiar śluzu, wrzody żołądka.
Szałwia wykazuje właściwości: ściągające, rozkurczowe, antybakteryjne, antygrzybicze oraz przeciwwirusowe.

Herbata z szałwią – łyżkę listków ziela gotować 5 minut w 0,5 l wody. 
Przecedzić, pić cieple – podzielone na kilka porcji – w ciągu dnia.

Wino z szałwią
W tym wypadku chodzi o intensywny zapach z ust jako odrębną dolegliwość, a nie wywołaną ‘złymi zębami…
Łyżkę listków ziela gotuje się intensywnie przez 2-3 minuty w 0,25 l wina. Przecedza i wypija tę ilość w ciągu dnia – ciepłe drobnymi łykami (podzielona na 2-3 porcje).

 



Najnowsze wpisy

Tort orkiszowy wiśniowo–czekoladowy

Tort składa się z kilku składników: Biszkopt orkiszowo-czekoladowy 5 jajek 130 g mąki orkiszowej typ 650 45 g mąki ziemniaczanej 125 g cukru pudru trzcinowego 20 g kakao Krem kasztanowo-waniliowy […]

27 lis 2024

Jesienna zupa dyniowa z kasztanami jadalnymi

Składniki: 250 g dyni zwyczajnej 100 g kasztanów jadalnych 150 g włoszczyzny (marchew, pietruszka, seler) 100 g pomidorów bez skóry 50 ml miodu lipowego 50 ml soku z limonki 2 […]

27 lis 2024

Tatarak

Rozdrobnij zatem korzeń i liście tataraku (…). Tak zmieszany proszek jedz codziennie z chle­bem lub w zupie albo pij go w ciepłym winie, aż do swojej śmierci, a nie zapadniesz […]

27 lis 2024

© 2024 copyright 2006-2024 by Polskie Centrum św. Hildegardy ® dr Alfreda Walkowska. Wszystkie prawa zastrzeżone

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin