Sprawozdanie

Centrum św. Hildegardy w Polsce

 

Sprawozdanie z II Ogólnopolskiego Kongresu i Nadzwyczajnego Walnego Zebrania CzłonkówStowarzyszenia Centrum Świętej Hildegardy w Polsce

 

Od 19 do 21 września 2014 r. z udziałem ponad 200 przedstawicieli nauki, praktyków oraz sympatyków dzieła św. Hildegardy obradował w Legnicy II Ogólnopolski Kongres św.  Hildegardy z Bingen, którego temat przewodni brzmiał: „Zdrowy człowiek twórcą społecznego viriditas”.

 

Jak nakazuje tradycja każde dobre dzieło poprzedza modlitwa: w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa uroczystej liturgii przewodniczył Biskup Legnicki prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski. Ławy kościoła wypełnili szczelnie uczestnicy Kongresu i parafianie. Po błogosławieństwie Księdza Biskupa uczestnicy Kongresu udali się do Centrum Spotkań im. Jana Pawła II przy Placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w którego pomieszczeniach miały miejsce obrady Kongresu. Przy wejściu obsługa recepcji wręczała przybyłym identyfikatory oraz materiały z programem i streszczeniem wykładów.  Następnie rozpoczęła się uroczysta kolacja z hildegardowymi specjałami w roli głównej. Wspólne biesiadowanie było sposobnością do wymiany myśli, zawierania nowych i utrwalania wcześniejszych znajomości do późnych godzin nocnych. Przyjezdni mieli zarezerwowany nocleg w 4 gwiazdkowym hotelu z odpłatnością niespełna  50 % ceny podstawowej.

 

Drugiego dnia, po hildegardowym śniadaniu, wygłoszone zostały cztery wykłady.

Prezes Stowarzyszenia – dr Alfreda Walkowska przedstawiła hildegardową ścieżkę zdrowia opartą na połączeniu teologii i medycyny. Podstawą jest równowaga czterech obszarów funkcjonowania człowieka. Medycyna funkcjonuje jedynie wespół z holistyczną jednością duszy i ciała. Ksiądz prof. dr hab.  Bogusław Dróżdż omówił w swoim wykładzie  zdrową tkankę społeczną udowadniając, że koniecznym warunkiem szeroko rozumianego zdrowia człowieka i świata jest jego aktywna obecność w Kaościele, który m. in. tłumaczy prawa naturalne i ewangeliczne. Profesor UMCS dr hab. Małgorzata Kowalewska  skonfrontowała idee kultury łacińskiej i myśli  św. Hildegardy ze współczesnością. Doktorant Rafał Szopa w porywający sposób rozsupłał matematykę hildegardowego równania. Z pozoru odległe dyscypliny zostały zaprezentowane w interesującej formie, rzucając światło na nowe oblicze Hildegardy.

 

W przerwach obrad były serwowane przysmaki hildegardowej kuchni zaczynając od przystawek, przez dania główne, desery i napoje. Najbardziej wyrafinowane podniebienia mogły skomponować swój posiłek z kilku równoległych propozycji w czasie śniadania, obiadu oraz kolacji. Urozmaicone, a nade wszystko zdrowe potrawy cieszyły się ogromnym powodzeniem o czym może świadczyć długa kolejka po dokładki. Dla stałych bywalców warsztatów hildegardowych nie było zaskoczenia, ale nowicjusze z niedowierzaniem kontestowali swoje dotychczasowe opinie  i uznawali, że można jeść jednocześnie zdrowo i smacznie. Przez cały czas dostępne były również książki, przyprawy i eliksiry hildegardowe oraz orkisz i inne zdrowe produkty w hildegardowym sklepiku.

 

Po obiedzie rozpoczęło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Centrum Świętej Hildegardy w Polsce, które stało się owocna próbą reaktywowania działalności po okresie uśpienia spowodowanego, w głównej mierze, przygotowaniem i obroną pracy doktorskiej pani Alfredy Walkowskiej. Zebranie pod przewodnictwem księdza prof. dr hab. Bogusława Dróżdża sprawnie przedyskutowało i zatwierdziło wszystkie punkty obrad. Do najbardziej istotnych należy wymienić:

 

  • Określenie kierunków działalności Stowarzyszenia,

  • Zmiany w Statucie,

  • Wybór nowego składu Zarządu i Komisji Rewizyjnej,

Cele Stowarzyszenia będą realizowane poprzez: popularyzację osoby św. Hildegardy, działania na rzecz promocji zdrowia i harmonijnego stylu życia  w holistycznym ujęciu św. Hildegardy, prowadzenie oraz finansowanie szkoleń i warsztatów propagujących idee Świętej, ustanawianie świadczeń jednorazowych oraz rent dla chorych, popularyzację rolnictwa ekologicznego oraz prowadzenie działalności wydawniczej. Zgodnie z przedstawiona koncepcją powołano trzy komisje programowe, których zadaniem jest realizacja przyjętego programu. Członkowie Komisji Organizacyjnej przy ścisłej współpracy z Zarządem zajmą się  uporządkowaniem spraw formalnych i przygotowaniem kolejnego Kongresu. Celem Komisji Szkoleń jest opracowanie programu szkoleń, warsztatów, seminariów i konferencji mających za zadanie maksymalne przekazanie nauk Świętej Hildegardy w atrakcyjnej formie i miejscu. Informowaniem członków Stowarzyszenia i mediów o prowadzonych działaniach, redagowaniem kwartalnika  ma się zająć Komisja Informacyjna. Oprócz wpisania nowych kierunków w ramy Statutu zmieniono również nazwę Stowarzyszenia, ustalono wysokość składki i wpisowego. Od 1 stycznia 2015 r. wszyscy członkowie Stowarzyszenia będący osobami fizycznymi uiszczą 120 zł, a osoby prawne 1.200 zł tytułem składki rocznej. Obowiązuje również jednorazowe wpisowe w wysokości 100 zł   dla osób fizycznych i 1.000 zł dla osób prawnych przy czym postanowiono, że obie należności tj. wpisowe i składka roczna dotyczą wszystkich członków Stowarzyszenia i są wymagane do 31 grudnia 2014 r. Postanowiono również podzielić pracę na 3 osobowy Zarząd, zdejmując tym samym nadmiar dotychczasowych obowiązków z ramion dr Alfredy Walkowskiej. Na czele Zarządu ze 100% poparciem zebranych stanęła dotychczasowa Prezes – dr Alfreda Walkowska. Kierowanie bieżącymi sprawami organizacyjnymi powierzono piszącemu te słowa Zastępcy Prezesa Zbigniewowi Łazowskiemu. Za szeroko rozumiana działalność informacyjną odpowiada Jerzy Wawrzyniak, który objął obowiązki Sekretarza. Działalność kontrolna będzie sprawowała 3 osobowa Komisja Rewizyjna w składzie: s. Sabina Preuss, Helena Morgownicza, Jerzy Kosiński.

Po wyczerpujących obradach wszyscy uczestnicy Kongresu wzięli udział w wieczornej Mszy Świętej, która, podobnie jak pierwsza, była odprawiona w intencji wszystkich osób wspierających dzieło Świętej Hildegardy. Swoistą kontynuacją strawy duchowej był wieczorny koncert muzyki baroku, renesansu i klasycyzmu w wykonaniu kwartetu Futyma.

 

Trzeci dzień Kongresu był przeznaczony na indywidualne konsultacje i rozmowy przy przedłużonym śniadaniu, oczywiście hildegardowym. Niektórzy uczestnicy narzekali na trudności z dojazdem do Legnicy postulując zmianę lokalizacji w centralnej Polsce. W tej i wszystkich innych sprawach związanych z działalnością Stowarzyszenia  liczymy na Państwa zdanie. Każdy głos, poparcie lub odmienne poglądy powinny być kierowane na adres Stowarzyszenia, gdzie będą poddane wnikliwej analizie i po uzyskaniu akceptacji wprowadzane w życie. Stowarzyszenie ma ambicję skupienia aktywności wszystkich osób, którym bliska jest nauka Świętej Hildegardy, dla tych którzy mają wole aktywnego uczestniczenia w budowaniu wspólnego dzieła czekamy z otwartymi ramionami; dla każdego czeka miejsce. Pozostałych prosimy o uważne kibicowanie i komentarze, najlepiej krytyczne byśmy mogli  się rozwijać Wszystkim Państwu życzę dobrych wrażeń z lektury, wytrwałości w realizowaniu życiowych misji, dużo zdrowia, odrobinę szczęścia i dużo pogody ducha.

Z uszanowaniem

Zbigniew Łazowski

SKLEPY FIRMOWE

Polskie Centrum 

św. Hildegardy ®

dr Alfreda Walkowska

Centrum Spotkań im. Jana Pawła II
pl. kard. S. Wyszyńskiego 1
(w budynku Kościoła MB Królowej Polski)
59-220 Legnica

ul. Karmelicka 43 / przyziemie

31-128 Kraków

© copyright by Polskie Centrum św. Hildegardy ®

KONTAKT

Legnica

Poniedziałek–piątek 09:00–16:00

tel.: 76 854 64 86

(zamówienia telefoniczne)

kom.: 516 036 062

(zamówienia internetowe)

e-mail: orkisz@hildegarda.pl

Kraków

Poniedziałek–piątek 10:00–17:00

czwartek 11:00–18:00

tel. sklep stacjonarny Kraków: 665 229 744

Polski Centrum św. Hildegardy