R E G U L A M I N

STUDIUM ŚW. HILDEGARDY Z BINGEN. AKADEMICKI KURS TEOLOGICZNY

§ 1
PRZEPISY OGÓLNE

1. „Studium św. Hildegardy z Bingen. Akademicki Kurs Teologiczny” w Legnicy, zwane dalej Studium, organizowane jest przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu – Katedra Nowej Ewangelizacji, zwany dalej PWT oraz Polskie Centrum św. Hildegardy® dr Alfreda Walkowska.

2. Postanowienia niniejszego Regulaminu normują zasady organizacji i funkcjonowania Studium.

§ 2
CELE STUDIUM

1. Celem Studium jest promocja i upowszechnienie osoby i dzieła św. Hildegardy z Bingen. W sposób szczególny pełna aplikacja Hildegardowej nauki o człowieku, kosmosie i Bogu, uwzględniająca zapoznanie się z Hildegardowym systemem diagnozowania duchowej i fizycznej kondycji człowieka.

2. Przyjęte cele realizowane są w ramach programu nauczania, który obejmuje część teoretyczną (elementy filozofii średniowiecznej, podstawy teologiczne, medycyna św. Hildegardy, duchowość benedyktyńska) oraz część praktyczną (program zdrowia według św. Hildegardy).

§ 3
ORGANIZACJA ZAJĘĆ

1. Studium trwa dwa semestry.

2. Każdy semestr obejmuje pięć spotkań i konwersatorium.

3. Zajęcia trwają w soboty od godz. 9.00 do 18.00, z przerwą na obiad. 

4. Terminarz zjazdów podawany jest na stronie internetowej Studium, w zakładce „Studium św. Hildegardy z Bingen” 

5. Prelekcje i zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy oraz znawcy Hildegardowego dzieła.

6. Zajęcia odbywają się w trybie on-line.

7. Studium kończy egzamin wewnętrzny. Jego zdanie potwierdza dokument zaświadczający o ukończeniu Studium i nadaniu tytułu: „Specjalista nauk św. Hildegardy – pierwszego stopnia”.

8. Studium może być kontynuowane przez następne dwa lub cztery semestry do uzyskania tytułu: „Specjalista nauk św. Hildegardy – drugiego stopnia” lub „Specjalista nauk św. Hildegardy – trzeciego stopnia”.

§ 4
WŁADZE STUDIUM

1. Nadzór na funkcjonowaniem Studium sprawuje Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, zwany dalej Rektorem PWT.

2. Rektor PWT mianuje Opiekuna Teologicznego, który sprawuje nadzór doktrynalny nad teologicznym zakresem Studium. 

3. Działalnością Studium kieruje Dyrektor Studium św. Hildegardy z Bingen, zwany dalej Dyrektorem.

4. Do zadań Dyrektora należy całokształt spraw związanych z działalnością Studium, a w szczególności:

a) określenie programu Studium;

b) organizacja zajęć;

c) dobór prelegentów;

d) opiniowanie kandydatów czy uczestników Studium, w celu wydania decyzji o ich przyjęciu, odmowie lub skreśleniu z listy uczestników Studium.

§ 5
UCZESTNICY STUDIUM

1. Do grona uczestników Studium mogą kandydować osoby, których celem jest poznanie osoby i dzieła św. Hildegardy z Bingen, jak również możliwości praktycznego zastosowania jej przesłania w celu poprawy jakości życia, poziomu zdrowia i pogłębienia wiedzy religijnej.

2. Warunkiem wpisania na listę uczestników jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie internetowej oraz uiszczenie opłaty w wysokości wskazanej przez organizatorów Studium po otrzymaniu decyzji kwalifikacyjnej.

3. Uczestnicy są zobowiązani do systematycznego uczestniczenia w zajęciach Studium.

4. Uczestnicy Studium mają obowiązek przestrzegania postanowień niniejszego Regulaminu.

§ 6
SPRAWY FINANSOWE

1. Udział w Studium jest odpłatny.

2. Wysokość opłaty semestralnej znajduje się na stronie internetowej Studium.

3. Opłatę za Studium uczestnik uiszcza z góry za jeden semestr w terminie 30 dni przed terminem pierwszego zjazdu rozpoczynającego dany semestr.

4. Wpłaty za semestr dokonywane są wyłącznie na wskazany rachunek bankowy z dopiskiem: „Studium św. Hildegardy: stopień 1 / semestr 1” (numer stopnia / semestru ulega zmianie) oraz podaniem danych uczestnika: imię i nazwisko oraz adres.

5. Niewpłacenie opłaty w terminie lub uiszczenie jej w niepełnej wysokości stanowi podstawę do podjęcia przez Dyrektora decyzji o skreśleniu z listy uczestników Studium, a w przypadku kandydata na pierwszy semestr – decyzji o odmowie wpisania na listę uczestników Studium.

6. W przypadku rezygnacji z uczestniczenia w Studium:

a) osobie, która wniosła opłatę za semestr, a następnie, do 14 dni przed rozpoczęciem pierwszego zjazdu złożyła pisemną rezygnację ze Studium, przysługuje zwrot 100% wpłaconej kwoty, dokonany na jej wniosek, na wskazany w podaniu rachunek bankowy;

b) osobie, która wniosła opłatę za semestr, a następnie w trakcie trwania semestru złożyła pisemną rezygnację ze Studium, nie przysługuje zwrot uiszczonej kwoty.

7. Jeden miesiąc przed zakończeniem każdego semestru, w wysokości 5% od opłaty semestralnej przypadającej na każdego uczestnika Studium, Dyrektor dokonuje wpłaty na rachunek bankowy Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu nr 53 1600 1462 1837 1954 6000 0001 BGŻ Paribas S.A. z dopiskiem: „Studium św. Hildegardy”. Jednocześnie składa w Dziekanacie PWT listę uczestników Studium.

8. Kwestie rozliczeń kadrowo-płacowych oraz zawieranie umów związanych z funkcjonowaniem Studium są po stronie Dyrektora oraz Polskiego Centrum św. św. Hildegardy® dr Alfreda Walkowska.

§ 7
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Sprawy nieuregulowane przepisami Regulaminu pozostają w gestii Rektora.

2. Załączniki do niniejszego Regulaminu stanowią jego integralną część.

3. Wszelkie zmiany w Regulaminie wymagają pisemnej formy.

4. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia go przez Rektora.

Wrocław, 27.05.2024 r.

© 2024 copyright 2006-2024 by Polskie Centrum św. Hildegardy ® dr Alfreda Walkowska. Wszystkie prawa zastrzeżone

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin