Piołun

Dodano: 26 kwi 2023

1.109 Piołun (absinthium)
Piołun jest bardzo gorący, niezwykle skuteczny i najlepiej radzi sobie ze wszystkimi stanami wyczerpania.

Ból głowy
Wlej zatem obfitą ilość jego soku do ciepłego wina, a gdy będziesz odczuwać ból głowy, zwilż ją całą aż do oczu, uszu i karku. Czyń tak na noc, gdy idziesz spać. Całkowicie zakryj głowę wełnianą czapką aż do ranka. Specyfik ten stłumi ból głowy, która nie­ mal pęka, i ból, który pulsuje w niej pod wpływem artretyzmu, a także wewnętrzny ból głowy.

Piersi
Wlej także jego sok do oliwy z oliwek, tak aby oliwa przewyższała go o dwie części, następnie wszystko rozgrzej w szklanym naczy­niu na słońcu i przechowuj przez rok. A gdy człowiek odczuwa dolegliwości w klatce piersiowej lub wokół niej, wskutek czego kaszle, wówczas natrzyj mu tym specyfikiem piersi. Ponadto jeśli kogoś boli w boku, wtedy namaść go tam, a wyzdrowieje wewnętrznie i zewnętrznie.

Atak artretyzmu

Rozetrzyj piołun w moździerzu na sok, dodaj łoju i szpiku z jele­nia, tak aby soku z piołunu było dwa razy tyle co wspomnianego tłuszczu, zaś tego tłuszczu dwa razy tyle co szpiku, po czym przy­rządź

 z tego maść. Przy ogniu natrzyj nią człowieka, którego drę­czy tak silny artretyzm, że niemal pękają jego członki, tam gdzie odczuwa ból, a chory wyzdrowieje.

(…)

Bóle zębów

Kto cierpi z powodu bólu zębów wywołanego zgniłą krwią i oczyszczaniem się mózgu, powinien wziąć piołun i werbenę w jednakowych [proporcjach] wagowych, następnie zagotować je w nowym garnku w dobrym winie. Tak zagotowane wino niech przecedzi przez ściereczkę, doda trochę cukru i wypije.

A gdy będzie szedł spać, powinien położyć te gorące zioła na szczęce i przewiązać ją chustką. Niech postępuje w ten sposób tak długo, aż odzyska zdrowie. Picie tego wina zmieszanego ze wspomnianymi ziołami oczyszcza wnętrze żyłki, która rozciąga się od błony mózgu lub od dziąsła. Ponadto zioła te ułożone na szczęce łagodzą z zewnątrz ból zęba, bowiem gdy ciepło piołunu zmiesza się z ciepłem werbeny oraz ciepłem wina, wówczas [te składniki] uśmierzają i leczą takie bóle.

św. Hildegarda z Bingen „Physica”