Macierzanka
Dodano: 25 wrz 2024 Alfreda Walkowska
Thymus serpyllum L.
1.32 Macierzanka piaskowa (quenela, cunnela, fetvurz, kleyn dost, serpillum)
Macierzanka jest ciepła i umiarkowana.
Wysypka
Człowiek, który ma słabe ciało, wskutek czego pokrywa się ono wykwitami jak w przypadku świerzbu, powinien często jeść macierzankę gotowaną z mięsem lub w musie, a jego ciało zostanie od wewnątrz wyleczone i oczyszczone.
Świąd
Kto jednak ma lżejszy świerzb, [nazywany] także małym świerz bem (lub małym strupem), przez co cierpi z powodu świądu, niech zmiesza macierzankę ze świeżym tłuszczem, w ten sposób przyrządzi maść i natrze się nią, a odzyska zdrowie.
Mózg
Kto ma słaby i jakby pusty mózg, niech utłucze na proszek macie rzankę, zmiesza ją z wodą i drobną mąką i w ten sposób przy rządzi ciasteczka. Niech spożywa je często, a stan jego mózgu ulegnie poprawie.
św. Hildegarda z Bingen, fragment księgi „Physica”
„Do leczenia chorób skóry używamy najlepszej przyprawy, jaka została nam w tym celu dana, to jest macierzanki. Macierzanka to inaczej dziki tymianek. Spotkać go można w pobliżu mrowiska. Mrówki budują swoje mrowiska najczęściej wokół tej rośliny. Macierzankę dodajemy do potraw w trakcie ich gotowania. Należy koniecznie o tym pamiętać – macierzanka musi być gotowana. Smakuje bardzo aromatycznie…”
dr Gottfried Hertzka, fragment książki „Gottfrieda Hertzki rozważania o św. Hildegardzie z Bingen”