Każdy ma swoją miarę

Dodano: 17 lip 2020

O rekolekcjach z postem św. Hildegardy w opactwie tynieckim

„Rytm, dyscyplina, miara – każdy musi je wypracować sam” – podkreślała podczas czerwcowych rekolekcji z postem w Tyńcu dr Alfreda Walkowska, wskazując uczestnikom, jak w racjonalny i bezpieczny sposób przejść przez post oraz tłumacząc, jak istotna w nauczaniu św. Hildegardy jest duchowość i harmonia.

W czerwcu w klasztorze ojców Benedyktynów w Tyńcu odbyły się tygodniowe rekolekcje z postem św. Hildegardy. Przewodnictwo duchowe objął o. Włodzimierz Zatorski OSB, a główną organizatorką i prowadzącą była dr Alfreda Walkowska, znawczyni nauczania świętej, która blisko 30 lat propaguje jej dzieło w naszym kraju. Dla uczestników to dobra okazja na wyciszenie się, spotkanie z Bogiem oraz szansa ku temu, by poprzez post oczyścić organizm i zadbać o zdrowie.

Poranna jutrznia z mnichami, czas na spowiedź i Eucharystię, konferencje ojca Włodzimierza, kontemplacja Słowa Bożego, możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu, Nieszpory czy codzienny spacer – te wszystkie elementy dnia miały pomóc uczestnikom pracować nad sobą i odpocząć duchowo. Jedna z uczestniczek dzieli się: „Wyjeżdżam wyciszona, ze spokojem w sercu, z dobrym samopoczuciem, chęcią i wolą do zmiany diety w domu: zdrowiej, mniej, bardziej świadomie.”

Rekolekcje wraz z postem cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno w Szklarskiej Porębie, jak i w Tyńcu. Post hildegardowy uczy wewnętrznej dyscypliny, szukania własnej miary, a przy okazji wzmacnia zdrowie. Kolejne rekolekcje w Tyńcu już 7 sierpnia. Zapraszamy serdecznie! Więcej wrażeń uczestników dostępnych w najbliższym, jesiennym kwartalniku „Hildegarda”.