Chleb orkiszowy + zakwas orkiszowy

Dodano: 22 lip 2020 Alfreda Walkowska

Chleb orkiszowy – składniki:

  • 1 kg mąki orkiszowej (200 g mąki orkiszowej z pełnego przemiału + 800 g „białej” mąki orkiszowej typ 650)
  • 30-40 g drożdży
  • 1 łyżeczka (płaska) cukru trzcinowego
  • 1 łyżeczka soli
  • galgant (proszek, ¼ łyżeczki)
  • bertram (proszek, ¼ łyżeczki)
  • ciepła woda

Przygotowanie:

Wersja I – Chleb orkiszowy na drożdżach

Mąkę z pełnego przemiału połączyć z wodą i pozostawić na min. 2–4 godziny.

Dodać mąkę orkiszową „białą”, pozostałe składniki, wyrobić i odstawić do foremki do wyrośnięcia (ok. 30 minut). Włożyć do piekarnika rozgrzanego do 200–220°C, po 20 minutach zmniejszyć temperaturę (do 180°C) i piec jeszcze ok. 1 godziny.

Można włożyć miseczkę z wodą do piekarnika, aby chleb nie był zbyt suchy. Chcąc uzyskać chrupiącą skórkę, po wyjęciu i odparowaniu (np. na siatce z piekarnika), posmarować powierzchnię jeszcze gorącego bochenka wodą.

Wersja II – Chleb orkiszowy na zakwasie orkiszowym

Można według tego przepisu upiec chleb na zakwasie orkiszowym (niżej dwie wersje przygotowania zakwasu). Z oryginalnego składu usuwamy wówczas drożdże i cukier.

Na 1 kg mąki potrzebujemy ok. 200 g zakwasu. Modyfikujemy w niewielkim stopniu również sposób przygotowania:

Mąkę z pełnego przemiału łączymy z zakwasem, pozostawiamy na noc lub przynajmniej na kilka godzin. Po dodaniu mąki białej i wody, ponownie zostawiamy do wyrośnięcia (ok. 1-2 godz.). Dopiero po ponownym wyrośnięciu dodajemy sól i przyprawy. Przekładamy do foremek, które zostały wcześniej natłuszczone. Ciasto znowu musi wyrosnąć, ale teraz wystarczy już ok. 1 godziny. Włożyc do piekarnika rozgrzanego do 220°C na 30 minut. Zmniejszyć temperaturę do 200°C i piec jeszcze 30–40 minut.

Po upieczeniu bochenek wyłożyć na ruszt, aby odparował, posmarować wodą, jeśli chce się uzyskać efekt chrupiącej skórki.

Zakwas orkiszowy 1

  • 6 łyżek mąki orkiszowej z pełnego przemiału lub płatków orkiszowych drobnych
  • ½ l letniej wody

Składniki umieścić w słoiku, pozostawiając miejsce na fermentację. Odstawić w ciepłe miejsce. Zakwas jest gotowy po ok. 2–3 dniach.

Zakwas orkiszowy 2

  • 4 łyżki płatków orkiszowych drobnych lub mąki z pełnego przemiału
  • 100 ml wody

Składniki wymieszać, przykryć ściereczką, pozostawić w ciepłym miejscu. Następnego dnia dodać 1–2 łyżki płatków lub mąki i odpowiednio 3–4 łyżki wody (zimnej).

Kolejnego dnia podobnie i tak przez 5–7 dni.

Zakwas powinien mieć konsystencję śmietany i lekko kwaśny zapach.



Najnowsze wpisy

Orkiszowo-malinowo do kawy

Biszkopt orkiszowy Składniki: 150 g mąki orkiszowej białej typ 650 4 jajka 120 g cukru trzcinowego 3 łyżki wody 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia z kamieniem winnym wanilia  Przygotowanie:Białka ubić, […]

12 wrz 2024

Łazanki z koprem włoskim

Składniki: 250 g makaronu pokrojonego na łazanki 1 cebula 2 ząbki czosnku 1 bulwa kopru włoskiego 2 łyżki oleju słonecznikowego 3 szczypty bertramu 3 szczypty galgantu 1 łyżka „Hildegardowej przyprawy z galgantem” „Przyprawa […]

12 wrz 2024

Szanta

1.33 Szanta (marrubium)Szanta jest ciepła, ma dostateczną ilość soku i przeciwdziała róż­nym chorobom. GłuchotaKto ma głuche uszy, powinien ugotować szantę w wodzie, póź­niej usunąć ziele, zaś gorącą parę skierować do […]

12 wrz 2024

© 2024 copyright 2006-2024 by Polskie Centrum św. Hildegardy ® dr Alfreda Walkowska. Wszystkie prawa zastrzeżone

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin