Bluszczyk kurdybanek

Dodano: 22 cze 2022

1.105 Bluszczyk kurdybanek (gundelrebe, aserum, osarum)

Bluszczyk kurdybanek… ma w sobie również pewne siły przypraw, bowiem jego zielona siła jest łagodna i pożyteczna, dzięki czemu człowiek wyczerpany, któremu brakuje ciała, powinien kąpać się w ciepłej wodzie z dodatkiem tego ziela. Winien także często spożywać je w musie, w formie ugotowanej w zupie lub z mięsem albo plackiem, a bluszczyk mu pomoże. Kto przyrządzi z niego lotion do mycia i często będzie nacierać nim głowę, przepędzi z niej wiele chorób i zapobiegnie jej osłabieniu.

Szumy w uszach
Ponadto komu złe soki osłabiają głowę jakby za sprawą [pary], wskutek czego człowiek ten ma również szumy w uszach przypominające dźwięk szemrającej wody, ten powinien ugotować bluszczyk kurdybanek w ciepłej wodzie, następnie odcisnąć ją, zaś gorące ziele przyłożyć dookoła głowy. Zmniejszy ono parę w jego głowie i otworzy słuch w uszach.

(…)

Płuca
Nawet jeśli człowiek cierpi z powodu jakichś dolegliwości płuc, wskutek czego te dolegliwości kierują do gardła cały ból, który wywołuje chrypkę i źle wpływa na dźwięczność głosu, (natychmiast, gdy jest to ich początek), niech weźmie wówczas bluszczyk kurdybanek, trochę więcej bazylii i jeszcze więcej ziela o nazwie humeln (kminku) niż bazylii, po czym ugotuje te zioła w wodzie w nowym garnku, tak aby ilość wody przewyższała je o jedną trzecią. Następnie niech ugotowane przetrze przez ściereczkę. Później powinien wziąć tyle gałki muszkatołowej, ile może zdobyć, jedną trzecią tej ilości galgantu i dwa razy tyle jemioły rosnącej na gruszy, ile jest gałki muszkatołowej, po czym wszystko sproszkować. Otrzymany proszek niech ugotuje w nowym garnku w najlepszym winie, tak aby ilość wina w garnku przewyższała ów proszek o jedną trzecią. Następnie niech jeszcze raz zagotuje ten proszek w tym samym winie po dodaniu odrobiny miodu i niech doda do tego wina zagotowaną ze wspomnianymi ziołami wodę, tak aby wina było dwa razy tyle co wody. Napój ten powinien pić w małych ilościach przed jedzeniem, zaś po jedzeniu tyle, ile może wypić jednym haustem. Jeśli jednak zechce się go napić, najpierw powinien rozgrzać go rozżarzoną stalą. Bowiem ciepło bluszczyku kurdybanku usuwa zgniliznę z płuc, chłód bazylii natłuszcza płuca i wspomaga ich wzrost; chłód ziela humeln (kminku) również oczyszcza płuca, gdy zmiesza się je w ciepłej wodzie, tak jak powiedziano wyżej. Ciepło gałki muszkatołowej i galgantu mieszają się z chłodem jemioły rosnącej na gruszy i ulegają wzmocnieniu dzięki spotęgowanemu ciepłu wina i rozżarzonej stali. Jeśli wszystko to zostanie ze sobą zmieszane, jak powiedziano wyżej, wówczas powstrzymuje płuca przed niewłaściwym rozkładem i niewłaściwym otłuszczeniem, pozwalając im zachować stosowną naturę.

św. Hildegarda z Bingen „Physica”

Produkt (napój z bluszczykiem kurdybankiem) jest wytwarzany w Hildegardowej aptece i jest gotowy do stosowania.

Dla chcących przygotować osobiście, podajemy recepturę opracowana przez dr Hertzkę.

Receptura:

1.

Bluszczyk kurdybanek, ziele – Herba Glechomae conc. 50g
Bazylia, ziele – Herba Ocimi Basilicum concisa 60 g
Kminek, ziarno – Fructus Carvi 80 g
woda 2000 ml – Aqua 2000 ml
Coque forte, cola.

2.

Gałka muszkatołowa sproszkowana – Pulv. Myristicae fragrantis 30 g
Galgant, korzeń sproszkowany – Pulv. Alpiniae galangae 10 g
Jemioła z gruszy sproszkowana – Pulv. Viscum album 60 g
białe wino 4000 ml – Vinum album opt. 4000 ml
miód 600 g
Coque forte, cola.

M. D. S. trzy razy dziennie rozgrzewać przed połknięciem w jamie ustnej ok. 20 ml przed posiłkami i ok. 40 ml po nich.